Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY
Dyskusje o inedii, niejedzeniu, poszczeniu, dietach i inne.

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

bóg, Bóg -- definicje
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> Rozwój duchowy, Droga do doskonałości, Ezoteryka, Paranormalne.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JMW

PostWysłany: 2012 01 01 11:55    Temat postu: przykłady Odpowiedz z cytatem

Przykłady defnicji:

sjp.pwn.pl/szukaj/bóg
gruss.pl/?page_id=124
pl.wikipedia.org/wiki/Bóg
islamic.org.uk/polish/cncptgod.html
biblia.start24.eu/31-Co-oznacza-Bog.html
(skopiuj i wklej w adres przeglądarki internetowej)

Które z nich jest definicją wedle twojego rozumienia? Masz inne? A może nie masz?
To 5 letnie dziecko nadal czeka na twoją definicję, bo nie wie, o czym mówisz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Anusia

PostWysłany: 2012 01 01 13:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Samo sobie ułoży na podstawie własnych doświadczeń, zostawiam to jemu <3
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mat

PostWysłany: 2012 01 02 01:44    Temat postu: sposób definiowania Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jest kwestia sposobu definiowania. Czy definiujemy statycznie - czyli opis obiektu, czy też dynamicznie - czyli opis funkcjonowania
Powrót do góry
JMW

PostWysłany: 2012 01 02 10:00    Temat postu: śmiało Odpowiedz z cytatem

Mat, możesz swobodnie zdefiniować na obydwa sposoby.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Pablo1961

PostWysłany: 2012 01 28 07:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bóg = Egzystencja
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
hunab-ku

PostWysłany: 2012 01 29 12:39    Temat postu: Re: bóg, Bóg -- definicje Odpowiedz z cytatem

JMW napisał:

Innymi słowy, napisz tutaj dokładną definicję. Rozwiń swoją definicję, podaj przykłady. Niech twój opis jest zrozumiały dla 7 letniego dziecka, które pyta cię "Co to jest bóg?"
Zatem, proszę, zrób własny opis, nie przepisuj i nie powtarzaj, i nie mów, że definicja odpowiada np. temu w co wierzą ludzie religijni.
Napisz także to co dzieje się w sferze twoich emocji i uczuć, kiedy myślisz o tym.

Zrozumiały dla ... 7 letniego dziecka ... Smile
No "nasza" 6-letnia Olka wielu rzeczy nie może zrozumieć, a jak już coś rozumie to ... sex dla niej na przykład to jest wtedy jak pani się rozbierze, a pan patrzy na pani cycuszki Smile Smile Smile
Każda definicja jest nieprawdziwa ... więc raczej. To jest tak chyba Smile jakby z wielkiego oceanu nabrało się rękami wody i chciało ją poprzez te ręce, odczuciami z nich do głowy płynącymi wodę zdefiniować ... pojęciami(przy pomocy pojęć), którymi "istota-narzędzie definiujące" przez całe swoje życie nasiąkała to tu to tam.
Ale ... skoro prosisz Smile
Bóg jest wszystkim. Tym co jest i tym czego nie ma i wszystkim tym co pomiędzy tym co jest i tym czego nie ma zachodzi lub nie Smile
A jak myślę o Bogu (tym co tutaj definiować próbowałem) to autentycznie się wesoło śmieję ... w odróżnieniu od odczuć do tego co na ścianie w kościele jest na malowany ... bo ten we mnie strach, gniew i agresję wzbudza Evil or Very Mad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Rafał
Gość

PostWysłany: 2012 02 11 09:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

--------------------------------

Ostatnio zmieniony przez Rafał dnia 2013 04 09 13:59, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Pablo1961

PostWysłany: 2012 02 12 13:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Informacje o Bogu i nie tylko:

http://www.youtube.com/watch?v=KikUoDYwfnA&feature=plcp&context=C39d1a2bUDOEgsToPDskL6gLWFnZapReRBbEu3pj8y
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Szafir

PostWysłany: 2017 02 08 16:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Alanow Wattsow
"Bóg także lubi bawić się w chowanego, ale ponieważ nie ma nic poza Bogiem, nie ma on z kim się bawić, jak tylko z sobą samym. Ale pokonuje tę trudność, udając, że nie jest sobą. To jest jego sposób na chowanie się przed sobą. Udaje, że jest tobą, mną i wszystkimi ludźmi na świecie, wszystkimi zwierzętami, roślinami, skałami i gwiazdami. W ten sposób ma dziwne i wspaniałe przygody, wśród których zdarzają się okropne i przerażające. Ale te są tylko jak straszny sen, gdyż gdy się zbudzi, one znikają

Gdy Bóg chowa się i udaje, że jest tobą i mną, robi to tak dobrze, że zabiera mu mnóstwo czasu, by przypomnieć sobie, gdzie i jak się schował. Ale na tym polega cała zabawa i właśnie to, co chciał zrobić. Nie chce znaleźć siebie zbyt szybko, gdyż to popsułoby mu zabawę. Dlatego też jest tak trudno tobie i mnie odkryć, że jesteśmy Bogiem w przebraniu, udającym, że nie jest sobą. Ale gdy gra trwa wystarczająco długo, wszyscy z nas się budzą, przestajemy udawać i przypominamy sobie, że jesteśmy wszyscy jedną Jaźnią - Bogiem, który jest wszystkim, co istnieje, i który żyje wiecznie."
Powrót do góry
Leśny

PostWysłany: 2017 02 10 09:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że Boga nie ma, widział go ktoś, rozmawiał z nim?
tyle lat ludzie wierzą w tą iluzję, na którą nie ma żadnych dowodów, paranoja i tyle.
Powrót do góry
Kobra

PostWysłany: 2017 02 10 13:42    Temat postu: Bóg Odpowiedz z cytatem

Mnie bardzo podoba się cytat umieszczony przez Szafira. A skąd te przyrostki '-ow' u Alana Wattsa - to wynik mody na 'ruskich' nauczycieli?^^

Z postrzeganiem Boga problem jest ciągle ten, że większość ludzi (nawet niechrześcijan) utożsamia Go z biblijnym Jahwe, który nie jest Bogiem. To generuje bunt przeciw Bogu i zaprzeczanie Jego istnieniu, ponieważ Jahwe to istota działająca przeciw ludzkości.

Cytat:
Oczywiście, że Boga nie ma, widział go ktoś, rozmawiał z nim?

Ja na przykład nigdy nie widziałem ciepła i nie rozmawiałem z nim, a mimo to wiem, że ciepło istnieje, ponieważ każdego dnia je czuję.

Ktoś kiedyś napisał: Bóg jest wszędzie, dlatego nikt Go nie zauważa.
Powrót do góry
Leśny

PostWysłany: 2017 02 13 11:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[/quote]Ja na przykład nigdy nie widziałem ciepła i nie rozmawiałem z nim, a mimo to wiem, że ciepło istnieje, ponieważ każdego dnia je czuję.[/quote]

Ciepło oprócz tego, że je czujesz, jest mierzalne.

Wiele jest rzeczy nie odkrytych co oczywiście nie znaczy, że ich nie ma, ale to też żaden dowód na to że SĄ.

Czyż nie prościej byłoby przyjąć, że Boga nie ma? Czy takie założenie coś zmienia w naszym życiu?
Powrót do góry
Kobra

PostWysłany: 2017 02 13 16:10    Temat postu: Bóg Odpowiedz z cytatem

Leśny,

ciepło da się i odczuć i zmierzyć, ale przyrządy pomiarowe nie są w stanie zmierzyć np. uczuć jednego człowieka wobec drugiego. A to przecież nie znaczy, że uczucia są mniej realne niż ciepło - świadczy to raczej o subtelniejszym rodzaju energii, której sztuczne przedmioty nie potrafią wychwycić. Istoty żywe reagują na siłę uczuć bardzo konkretnie.

No właśnie, co będzie dla nas lepsze: założenie, że Bóg jest, czy że Go nie ma?

Ja zachęcam nie tyle do 'wiary w Boga', co do rozwijania świadomości, że istnieje wyższa, inteligentna siła, która chce naszego dobra. Możemy ją nazwać inaczej, ale 'Bóg' to nasze pradawne, słowiańskie słowo, więc dlaczego mielibyśmy z niego rezygnować.

Myślę, że odrzucenie wiary w Boga działa jednak na większość ludzi demoralizująco. Owszem, niekiedy stanowi pewne oczyszczenie - zwłaszcza jeśli ktoś wcześniej pielęgnował ograniczające poglądy na temat Boga (wzięte np. z kościoła, Biblii itp.). Niemniej odrzucenie ograniczających poglądów wraz z samym Bogiem oznacza 'wylanie dziecka z kąpielą'. Ograniczenia znikają, ale wyzwolona w ten sposób moc użytkowana jest do osiągania bardzo przyziemnych, najczęściej szkodliwych dla człowieka i jego otoczenia celów. Ateizm zazwyczaj pomaga ludziom ugrzęznąć w materializmie, co po jakimś czasie zaczyna boleć.

Niektórzy twierdzą, że dewizą Boga jest 'róbta co chceta' i też popadają w materializm. Dlatego sama deklaracja wiary czy niewiary jest w gruncie rzeczy bez znaczenia, ponieważ może kryć za sobą skrajnie różne postawy wobec życia.
Powrót do góry
Leśny

PostWysłany: 2017 02 15 16:43    Temat postu: Re: Bóg Odpowiedz z cytatem

Kobra napisał:
Niemniej odrzucenie ograniczających poglądów wraz z samym Bogiem oznacza 'wylanie dziecka z kąpielą'.

Kobra, nie zgodzę się, w imię Boga czyniło się wiele zła i tu człowiek czuł się rozgrzeszony. Z drugiej strony cierpiętnicy wiary, samobiczowania itp. też brzmi niefajnie.

Wiara w coś ponad nami nie działa wychowawczo, nie wyzwala poczucia ODPOWIEDZIALNOŚCI za swoje czyny, życie.

Uważam, że jeśli nie odkryjesz w sobie miłości, życzliwości, wdzięczności do całego przejawu, to narzucenie wartości z zewnątrz będzie skutkowało czymś odwrotnym, np. przekornym buntem.
Powrót do góry
Kobra

PostWysłany: 2017 02 16 00:43    Temat postu: Bóg Odpowiedz z cytatem

Leśny,

Cytat:
Kobra, nie zgodzę się, w imię Boga czyniło się wiele zła i tu człowiek czuł się rozgrzeszony. Z drugiej strony cierpiętnicy wiary, samobiczowania itp. też brzmi niefajnie.

oczywiście, ale tutaj nadal piszesz o wynaturzeniach wynikających z religii, a nie samej wiary w Boga.

Cytat:
Wiara w coś ponad nami nie działa wychowawczo, nie wyzwala poczucia ODPOWIEDZIALNOŚCI za swoje czyny, życie.

Zgoda; jednak przekonanie, że nic ponad nami nie stoi, też może działać niewychowawczo i prowokować nieodpowiedzialność. Wszystko znowu zależy od naszego podejścia.

Cytat:
Uważam, że jeśli nie odkryjesz w sobie miłości, życzliwości, wdzięczności do całego przejawu, to narzucenie wartości z zewnątrz będzie skutkowało czymś odwrotnym, np. przekornym buntem.

Wiara w Boga nie musi być zaraz 'narzucaniem'. Piszesz o odkrywaniu w sobie wyższych uczuć, miłości. Ja się z tym zgadzam. Mówi się też, że 'Bóg jest Miłością'. Joachim w swoich definicjach określa Miłością przejawianie się Świadomości odbierane przez instynkt. Świadomość odbierana przez intelekt to Światło.

Ktoś mógłby więc postawić znak równości między Bogiem, Miłością, Światłem i Świadomością i nie będzie to błąd. Na co rozważać istnienie lub nieistnienie Boga, skoro nikt z nas nie ma przecież wątpliwości, że Miłość, Światło i Świadomość istnieją, doświadczamy ich.

Dlatego tak naprawdę nie ma o co się spierać, a jeśli ktoś zamiast słowa 'Bóg' woli inne, to niechaj używa innych. Ja sam też częściej mówię czy piszę o Świetle lub Świadomości, niż o Bogu.
Powrót do góry
Leśny

PostWysłany: 2017 02 20 12:49    Temat postu: Re: Bóg Odpowiedz z cytatem

Kobra napisał:
Ja sam też częściej mówię czy piszę o Świetle lub Świadomości, niż o Bogu.

Słowo Bóg ma wiele negatywnych konotacji, dodatkowo wskazuje na OSOBĘ, Światło kojarzy się z czymś przyjemnym, pozytywnym, czymś co daje życie, Świadomość dla mnie jest neutralna, po prostu JEST.

Słowa posiadają określone zabarwienia emocjonalne, w każdym ciele wywołują troszkę inne reakcje, chyba próbujemy nazwać NIENAZYWALNE:)
Powrót do góry
Daniel

PostWysłany: 2017 05 07 19:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bóg: Wszystko co istnieje i wszystko co nie istnieje.
bóg: Istota, którą uważamy za najważniejszą w czymś, najlepszą w czymś, najpiękniejszą itp.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość WP Kontakt
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> Rozwój duchowy, Droga do doskonałości, Ezoteryka, Paranormalne. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: