Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY
Dyskusje o inedii, niejedzeniu, poszczeniu, dietach i inne.

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PRZYCZYNY JEDZENIA - wierzenia, strach

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> "Styl Życia Bez Jedzenia" -- książka autorstwa Joachim M Werdin.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JMW

PostWysłany: 2004 07 05 15:15    Temat postu: PRZYCZYNY JEDZENIA - wierzenia, strach Odpowiedz z cytatem

Wierzenie lub strach często stanowią ważny czynnik, którym kieruje się osoba przy tworzeniu diety. W tym przypadku najczęściej wierzenie zbudowane jest na strachu, że na przykład organizmowi czegoś brakuje i dlatego należy wprowadzić to przez spożywanie określonych pokarmów. Poza strachem wystąpienia braków, człowiek może wierzyć, że jedzenie czegoś daje korzyść organizmowi. Oto niektóre przykłady:

Picie mleka buduje kości i zęby, bo mleko zawiera dużo wapnia. Człowiek potrzebuje (jeść) wszystko. Trzeba jeść dużo owoców i warzyw. Mięso jest niezbędne do prawidłowej budowy mięśni i dlatego, że dostarcza witaminy z grupy B. Trzeba codziennie wypić minimum 2 litry wody. Jeść należy często a mało. Jeść należy rzadko a dużo. Kto ciężko pracuje, musi dużo jeść. Jedz dużo, żebyś był silny i urósł duży.

Te i zestaw wielu innych błędnych wierzeń, przekazywanych z pokolenia na pokolenie i często ślepo naśladowanych, wpływa na dietę człowieka. Osoby z takimi lub innymi wierzeniami co do jedzenia, spożywają niektóre pokarmy głównie dlatego, że wierzą w ich określone działanie na organizm. Wierzenia te są też brane pod uwagę przy tworzeniu i propagowaniu różnych diet (np. odchudzających, oczyszczających, tuczących, uzdrawiających).

Faktem jest, że oryginalnie organizm jest samowystarczalny i potrzebuje jedynie właściwie obsługującego go umysłu. Im bardziej człowiek wierzy, że potrzebuje z zewnątrz czegoś, tym uzależnia działanie organizmu od tego czegoś.

Innym faktem jest, że każdy człowiek jest innym światem, ma inne potrzeby i inne wierzenia, dlatego nie ma jednej diety właściwej dla wszystkich. Najlepsza dieta dla danej osoby to ta, która w pełni zaspokaja RPO tej osoby.

Szczególnie często spotykanym wierzeniem jest przekonanie, że człowiek musi dużo jeść, żeby mieć wystarczająco dużo energii a więc także siły. Człowiek, który wierzy, że jedzenie jest niezbędnym paliwem dającym energię organizmowi (jak benzyna silnikowi), będzie skłonny do przejadania się. Doświadczenie pokazuje, że częściowo jest to faktem, bo zbytnie ograniczanie tego, na co RPO wskazuje, powoduje odczuwalne osłabienie. Większość ludzi ma tak zbudowaną (zaprogramowaną) podświadomość -- to już wytłumaczyłem wcześniej.

Błędne wierzenia powodują spożywanie pokarmów, których organizm nie potrzebuje, które go obciążają a nawet szkodzą. Dla przykładu, wierzenie, że „trzeba jeść dużo owoców”, jest błędnie rozumiane. Chodzi o to, że nie należy zwiększyć ilości spożywanego pokarmu poprzez dołożenie większej masy owoców do posiłków, lecz że dla wielu ludzi zmiana diety na proporcjonalnie zawierającą więcej owoców, daje korzyść organizmowi.

Jak łatwo domyśleć się, strach i wierzenia dotyczące jedzenia i pokarmów czynią więcej szkody człowiekowi niż dają pożytku. Szczególnie cierpią z tego powodu bezbronne dzieci, zmuszane przez dorosłych do jedzenia. Jedną z najpoważniejszych krzywd, które rodzice czynią dzieciom, jest zmuszanie ich jedzenia więcej niż one tego chcą lub tego, na co nie mają łaknienia. Dziecku należy zostawić swobodny wybór co do pokarmu i ilości. Jednak lepiej dla ich zdrowia (żeby nie uzależniły się) chronić je przed truciznami typu słodycze, czipsy, frytki, zapiekanki, pizza a także produkty mleczne i mączne.

Jeszcze jedna uwaga odnośnie wierzeń. Jeżeli dany pokarm zawiera dużo czegoś (witaminy, mikroelementy, pierwiastki), to nie znaczy, że "trzeba go jeść", żeby dostarczyć go organizmowi. Przykładem może być mleko krowie, zawierające dużo wapnia. Wydawałoby się, że regularne picie dużej ilości mleka zapobiegnie niedoborowi wapnia w organizmie. Jednak wynik takiego działania jest odwrotny, picie dużej ilości mleka krowiego (szczególnie gotowanego) powoduje niedobór tego pierwiastka w organizmie człowieka. Wytłumaczenie tego wymagałoby zagłębienia się w inny temat, związany z wpływem poszczególnych pokarmów na organizm człowieka.

Jedzenie z powodu wiary albo strachu najczęściej nie zaspokaja RPO, a to znaczy, że szkodzi człowiekowi.
------------------

Proszę, powiedz mi o swoich wierzeniach dotyczących jedzenia i pokarmów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Ehm

PostWysłany: 2007 06 19 14:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tam słyszałem często "masz jeść, bo nie urośniesz", mimo, że nie byłem głodny. A tak, główne przekonanie moje jest takie(niezbyt oryginalne Smile), że jedzenie tworzy moje ciało, i że muszę mieć skądś energię do życia- z jedzenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
hunab-ku

PostWysłany: 2007 06 25 20:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja sam jestem "ofiarą" wdrukowanego przez babcię przekonania, że jak jem to jestem grzeczny. Ponieważ wiedziałem, że "grzeczność" sprawia przyjemność babci zacząłem jeść ponad miarę. A potem te inne "prawdy ludowe", o których piszecie sie dołączyły do podbudowy sensowności jedzenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> "Styl Życia Bez Jedzenia" -- książka autorstwa Joachim M Werdin. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: