Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY
Dyskusje o inedii, niejedzeniu, poszczeniu, dietach i inne.

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Układ pokarmowy a inedia

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> "Styl Życia Bez Jedzenia" -- książka autorstwa Joachim M Werdin.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szio

PostWysłany: 2009 11 29 19:53    Temat postu: Układ pokarmowy a inedia Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie,
Jestem świeżo po przeczytaniu książki "Styl życia bez jedzenia" i zauważyłem pewne nieścisłości, a mianowicie:
Jak to jest, że z jednej strony piszesz, że po przejściu na inedię układ pokarmowy zanika i/lub zmienia swoje funkcje oraz to, że w czasie dłuższych postów leczniczych bardzo ważne jest odpowiednie wyjście z nich, bo tragiczne w skutkach może byc "rzucenie się" na jedzenie w trakcie postu ze śmiercią włącznie, a z drugiej strony piszesz, że osoba niejedząca ma wybór, może nie jeśc miesiącami albo latami po czym bez szkody dla siebie może zjeśc cokolwiek np. dla towarzystwa.
Czy jednak układ pokarmowy inedyka zachowuje swoje wcześniejsze funkcje czy też nie?
Sam od jakiegoś czasu robię posty lecznicze (najdłuższy to 5-dniowy) i wiem, że mój układ pokarmowy znacznie zmniejsza swoją objętośc - pozbywa się soków trawiennych i innych płynów więc sądzę, że stopniowo należy wracac do jedzenia.
Pozdrawiam wszystkich Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JMW

PostWysłany: 2009 11 29 20:57    Temat postu: Re: Układ pokarmowy a inedia Odpowiedz z cytatem

Układ pokarmowy powoli ulega atrofii, czyli fizycznemu kurczeniu się, zmniejszaniu, zanikaniu. Jednak czas życia statystycznego człowieka jest dużo za krótki, żeby atrofia posunęła się tak daleko, że człowiek ten nie będzie w stanie powrócić do jedzenia. Zatem nie jest to powód do zmartwienia, układ pokarmowy nie zniknie całkowicie.

szio napisał:
Czy jednak układ pokarmowy inedyka zachowuje swoje wcześniejsze funkcje czy też nie?
Tak, zachowuje podstawowe funkcje, jest w stanie jakby uśpienia, nieczynny, czyli nie trawi, nie wydziela i nie wchłania. Jednak można go zbudzić i przywrócić do normalnego działania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
szio

PostWysłany: 2009 11 30 09:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobrze, to co piszesz wydaje mi się sensowne ale dalej nie wiem dlaczego osoba na długotrwałym poście leczniczym musi uważać na sposób wyjścia z niego - stosując diety sokowe i witariańskie, zaś osoba długotrwale niejedząca miałaby od razu możliwość zjedzenia czegokolwiek.
W końcu układ pokarmowy przecież tak samo ulega atrofii i uśpieniu u jednego jak i u drugiego (ewentualnie u inedyka jest bardziej uśpiony), a stan postu leczniczego i inedii jest w zasadzie tym samym jeżeli mówimy o wpływ tych stanów na układ pokarmowy.
Więc moim zdaniem osoba niejedząca powinna również stopniowo i powoli przechodzić na normalną dietę, by układ pokarmowy miał szansę się do tej zmiany przygotować.
Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
JMW

PostWysłany: 2009 11 30 20:57    Temat postu: tak, inedyk i poszczący mają powoli wracać do jedzenia Odpowiedz z cytatem

szio napisał:
nie wiem dlaczego osoba na długotrwałym poście leczniczym musi uważać na sposób wyjścia z niego - stosując diety sokowe i witariańskie, zaś osoba długotrwale niejedząca miałaby od razu możliwość zjedzenia czegokolwiek.
Inedyk czy poszczący, wracając do jedzenia, obydwoje mają to samo zadanie (w różnym stopniu) do wykonania -- obudzić system trawienny i uruchomić w pełni jego normalne funkcje. Proces ten trwa, czasem tygodniami. Rozsądnie działając, tak inedyk albo człowiek długo poszczący postąpi. Jeżeli jednak nie jest rozsądny lub jest niecierpliwy lub ma inne powody, to może postanowić jeść od razu. Jeżeli ilość będzie mała, to może przelecieć przez cały przewód pokarmowy ewentualnie powodując bóle, biegunkę, mdłości -- to indywidualnie zależy.
Jeżeli jednak ktoś już wyćwiczył umiejętność szybkiego wychodzenia z postu wprost w jedzenie, to może nie zaznać nieprzyjemnych reakcji. Jednak nadal będzie to niekorzystne dla ciała.
Dlatego mówię, uważaj maksymalnie, wychodząc z postu. Jeżeli jesteś inedykiem i postanawiasz zakończyć inedię, to uważaj jeszcze bardziej.

szio napisał:
osoba niejedząca powinna również stopniowo i powoli przechodzić na normalną dietę, by układ pokarmowy miał szansę się do tej zmiany przygotować.
Tak, jak najbardziej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
szio

PostWysłany: 2009 12 01 06:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to teraz mam chyba pełną jasność w tym temacie.
Dzięki za odpowiedzi, bo już zaczynałem myśleć, że inedyk staje się czymś w rodzaju supermena i może jeść co chce, kiedy chce i ile chce.
Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> "Styl Życia Bez Jedzenia" -- książka autorstwa Joachim M Werdin. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: