Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY
Dyskusje o inedii, niejedzeniu, poszczeniu, dietach i inne.

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

monitory, komputery itp.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> Rozwój duchowy, Droga do doskonałości, Ezoteryka, Paranormalne.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Erni
Gość

PostWysłany: 2004 07 11 22:14    Temat postu: monitor Odpowiedz z cytatem

W przypadku monitorów isotną cechą wpływajacą na zmęczenie oczu jest częstotliwość odświeżania. Nawet te 85 Hz uważane za wystarczające, przy długiej pracy - jest odczuwalne jako delikatne migotanie. Teraz mam 110 Hz i to się daje pozytywnie odczuć (tzn. nie ma migotania).
Pracuję czasem na notebooku i komfort pracy na ekranie LCD wydaje się być jeszcze większy. Zwłaszcza, że nie ma też hałasu od wentylatorów (uciążliwe wibracje 50 hz i harmonicznych).
Co myślisz o monitorach LCD?
Powrót do góry
JMW

PostWysłany: 2004 07 12 16:05    Temat postu: Re: monitor Odpowiedz z cytatem

Zmęczenie a nawet pieczenie oczu może być spowodowane zbyt małą częstotliwościa odświeżania. Wśród przychodzących do mnie klientów z komputerem, u większości widzę migocący ekran (60 Hz) i zaraz zmieniam to.
Im więcej Hz tym lepiej dla oczu. Radzę ustawić na najwyższą częstotliwość, na którą monitor pozwala dla danej rozdzielczości.
W moim jest nie mniej niż 100 Hz.
Monitory LCD mniej promieniują i mają mniej migający obraz, czasem prawie wcale, bo ich bezwładność (czas zgaśnięcia fototranzystora) jest duża (w porównaniu do monitorów CRT). Jednak ich ostrość (szczególnie widoczna przy zmienianiu wielkości liter) i możliwości zmiany rozdzielczości jeszcze nie są zadowalające dla mnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kierOS

PostWysłany: 2005 11 11 08:42    Temat postu: Re: monitor Odpowiedz z cytatem

JMW napisał:
... Monitory LCD mniej promieniują i mają mniej migający obraz, czasem prawie wcale, bo ich bezwładność (czas zgaśnięcia fototranzystora) ...

chcę tylko skorygować nieprecyzję techniczną.

Zarówno w monitorze CRT jak i LCD obraz nie jest tworzony za pomocą
zaświecania i gaszenia fototranzystorów.

FOTOTRANZYSTOR - optyczny tranzystor. Ogólnie działanie jest takie:
przepływ prądu przez niego jest sterowany intensywnością padającego na niego światła. Czyli jest to jakby regulator prądu, w którym gałką jest natężenie światła Smile

W monitorach CRT żródłem światła jest wiązka elektronów, sterowana elektromagnetycznie, która pada na warstwę luminoforu, który świeci pobudzony tymi elektronami.

Gdybyśmy wzięli szlauch z woda pod ciśnieniem i skierowali strumień na wiszące prześcieradło, to zatykanie i otwieranie zaworka w trakcie ruchu ręką od góry do dołu zygzakiem z lewej do prawej, stworzyłoby obraz z plamek. Możnaby wtedy powiedzieć, że mamy obraz MONOCHROMATYCZNY (mokro-suchy) lub czarno-biały Smile
W technologi kolorowej są 3 takie strumienie w 3 kolorach a dla uzyskania róznych barw w jednym punkcie świecą 3 plamki z różna intensywnościa (różna dawka elektronów)

W monitorach LCD podświetlenie jest stałe, a to co widzimy jako obraz to światło które przeszło przez "kliszę", którą jest matryca LCD (ciekłe kryształy), obraz jest zbudowany z punktów, a każdy punkt jest polaryzowany dla uzyskania właściwego koloru. Każdy punkt w matrycy monitora LCD jest jakby ciekłych pryzmatem, który jest elektrycznie sterowany dla uzyskania odpowiedniej barwy.

Mam nadzieję, że mój opis, na pewno nie w 100% precyzyjny ale przybliżył Ciebie i innych do lepszego rozumienia otaczającej Nas rzeczywistości.

Jeśli tak się nie stało, to na pewno uściśliliśmy pojęcia fototranzystor, CRT i LCD w dziedzinie monitorów komputerowych Smile

PS. Ja także widzę, że większość użytkowników monitorów nie zdaje sobie sprawy z używanej przez nich niskiej rozdzielczości - przestawiam, instruuję, uświadamiam Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen WP Kontakt
JMW

PostWysłany: 2005 11 11 12:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję. Dokładniej to wytłumaczyłeś i poprawiłeś mój błąd-przejęzyczenie, bo oczywiście, fototranzystor to tranzystor reagujący na światło a nie promieniujący światłem.
LCD to tablica (inaczej: kanapka) ułożona z matryc albo siatek przewodzących prąd i tzw. ciekłych kryształów (Liquid Cristal Display), które stają się nieprzezoczyste kiedy przyłoży sie do nich napięcie elektyczne.
Powrót do góry
Ołóweczek

PostWysłany: 2006 01 08 17:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A wedlug Ciebie JMW, co jest lepsze dla oczu i ogólnego zdrowia:

a) praca na zwyklym monitorze CRT na ktorym mozna ustawic powiedzmy 100 Hz,
b) praca na LCD na ktorym mozna ustawic maksymalnie 60 Hz przy rozdzielczosci 1280x1024 ?

Planuje zakup monitora LCD firmy NEC (http://www.nec.pl/productPresentation.php?id=1481&tab=specifications&range=0) i chociaz generalnie uwazam komfort pracy przy monitorach LCD za lepszy od CRT, to jednak co do tej czestotliwosci odswiezania mam pewne watpliwosci.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JMW

PostWysłany: 2006 01 08 21:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla siebie wybieram, jak do tej pory, CRT o plamce poniżej 0.25 mm i ustawiam na jak najwyższej częstotliwości odświeżania. Ich jakość obrazu, przy każdej rozdzielczości, nadal jest lepsza niż LCD.

Jeżeli chodzi o częstotliwość odświeżanai, to LCD można z dużym przybliżeniem porównać do żarówki, ponieważ nawet przy małej częstotliwości nie miga z powodu dużej bezwładności. Jeżeli odświeżanie wynosi 70 Hz, to nie miga już przy bezwładności matrycy wynoszącej 14 i więcej ms. Przy 60 Hz nie miga jeżei bezwładność matrycy wynosi więcej niż 16 ms. W praktyce, lepiej jest mieć większą częstotliwość, np. 75 Hz i mają bezwładność, np. 15 ms.
Powrót do góry
Ołóweczek

PostWysłany: 2006 01 08 22:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JMW napisał:
Jeżeli odświeżanie wynosi 70 Hz, to nie miga już przy bezwładności matrycy wynoszącej 14 i więcej ms. Przy 60 Hz nie miga jeżei bezwładność matrycy wynosi więcej niż 16 ms

Wydaje mi się, że właśnie odwrotnie. Im mniejsza bezwładność (krótszy czas reakcji) matrycy, to tym mniej odczuwalny jest efekt migotania. Więc chyba przy 60 Hz nie będzie migać jeśli bezwładność będzie mniejsza od 16 ms. Czy tak ?
Powrót do góry
JMW

PostWysłany: 2006 01 09 11:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wróćmy do żarówki. Patrzysz na jej włókno, kiedy przepływa przez nie prąd, i widzisz, że nie miga. Prąd płynie przez włókno 100 razy (w polskiej sieci energetycznej) na sekundę (50 w jedną, 50 w drugą stronę). Jeżeli zmniejszysz częstotliwość przepływu prądu, np. dasz 2 razy na sekunę (co możesz zrobić ręcznie), to zauważysz, że żarówka miga. Zatem mniejsza częstotliwość przepływu prądu spowodowała miganie przy niezmiennej bezwładności włókna żarówki. Przy bezwładności włókna wynoszącej 5 dni, żarówka przestałaby świecić 5 dni po odłączeniu prądu.

Tak też jest w LCD. Kiedy przepuszczasz prąd, kryształ staje się przezroczysty. Kiedy wyłączysz prąd, kryształ po iluś tam ms staje się nieprzezroczysty.

Zatem im częściej przepływ prądu jest włączany i wyłączany, tym stabilniej świeci (mniej miga) żarówka albo ciekły kryształ.
Powrót do góry
Ołóweczek

PostWysłany: 2006 01 09 12:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JMW napisał:
Zatem im częściej przepływ prądu jest włączany i wyłączany, tym stabilniej świeci (mniej miga) żarówka albo ciekły kryształ.

Co w przypadku monitorów LCD reguluje ten przepływ prądu ? Czy jeśli częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz dla monitora to znaczy że jest ten dopływ prądu włączany 60 razy ?

A jeśli chodzi o czas reakcji, to już wiem o co Ci chodzi, ale o ile żarówka daje przy każdym włączeniu to samo światło (obraz) i zależy nam tylko na tym aby nie migotała, to w przypadku monitorów LCD, ten obraz nie jest nigdy taki sam, bo przecież zmienia się to co jest na ekranie i korzystniej będzie jeśli czas reakcji będzie mniejszy. Inaczej będzie zauważalny tzw. efekt smużenia obrazu, co pogarsza komfort pracy.
Powrót do góry
JMW

PostWysłany: 2006 01 09 15:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ołóweczek napisał:
Co w przypadku monitorów LCD reguluje ten przepływ prądu ?
Elektronika monitora, możliwości ciekłego kryształu i oprogramowanie.

Ołóweczek napisał:
Czy jeśli częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz dla monitora to znaczy że jest ten dopływ prądu włączany 60 razy ?
Tyle razy na sekundę obraz jest odświeżany, inaczej, wyświetlany jest obraz zawierający dane pobrane od programów.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> Rozwój duchowy, Droga do doskonałości, Ezoteryka, Paranormalne. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: